2 березня:

Декілька аптечних мереж збирають пожертви та надсилають їх організаціям, які працюють в Україні. А аптечна мережа Apotea випереджає усіх, адже вже відправила в країну три вантажівки із засобами першої допомоги.

sweden1

Як і багато компаній та приватних осіб, шведські аптечні компанії також вболівають за Україну. Деякі з них розпочали збір коштів серед своїх клієнтів, а також жертвують гроші безпосередньо від компанії та намагаються зрозуміти, як зробити більше.

– Ми зробили корпоративний подарунок Червоному Хресту та закликали наших підписників у соцмережах Linkedin та Instagram пожертвувати гроші організаціям, які працюють з Україною. Ми також досліджуємо можливість пожертвування товарів Україні. Це мають бути правильні речі, і ми повинні переконатися, що вони потрапляють до правильних одержувачів. Ми зрозуміли, що попитом користуються саме специфічні препарати для догляду за ранами та перев’язувальні матеріали, тощо, – відповідає Андреас Розенлунд, інформаційний директор Kronans Apotek.

Statliga Apoteket є організатором збору коштів від громадян.

– Apoteket співпрацює з Save the Children, і минулої п’ятниці ми розпочали збір коштів для України, який вже становить до 200 000 шведських крон, тож наша прихильність є великою як з боку співробітників, так і з боку клієнтів, – розповідає Елін Джарл, керівник зовнішнього зв’язку Apoteket.

Мережа Apotek Hjärtat, що належить корпорації ICA, переконала ICA зробити пожертву у розмірі 10 мільйонів крон на гуманітарну роботу Червоного Хреста для людей в Україні та втікачів з України.

– Ми в жаху війною в Україні, і це цілком природно допомагати народу України під час дуже важкої кризи. Ми разом зі шведською корпорацією ICA, як і багато інших шведських компаній, хочемо підтримувати всіма можливими способами, — говорить Пер Стрьомберг, генеральний директор ICA Gruppen.

 Кілька шведських аптечних мереж мають власників в інших країнах і через них вносять свій внесок, наприклад Lloyds Apotek.

– Ми співпрацюємо з нашим польським власником Pelion у ряді напрямків, щоб допомогти постраждалим в Україні. У зв’язку з дуже складною ситуацією в Україні всі компанії Pelion активно залучаються до допомоги своїм працівникам, рідним, а також усім громадянам України. Ми та наші дочірні компанії організовуємо вантажівки, наповнені гігієнічними засобами та іншими медичними товарами для України. Дочірня компанія Doz у Польщі також пропонує можливості та допомогу з роботою, житлом, охороною здоров’я та возз’єднанням сім’ї. Ми також будемо заохочувати наших клієнтів робити свій внесок, якщо у них є можливість, коли в цьому є велика потреба, — відповідає Аннелі Сьодерберг, керівник відділу маркетингу та PR в Lloyds Apotek.

Мережа електронних аптек Apotea також збирала та жертвувала гроші, але просунулась значно далі.

– Ми зібрали і гроші, і продукти, і вже відправили першу вантажівку з товаром в Україну. І сьогодні ми відправляємо ще дві вантажівки, — каже Пяр Свердсон, генеральний директор Apotea.

За його словами, збір коштів наразі приніс майже мільйон крон для SoS Children’s Villages, і це здійснюється кількома способами.

– У п’ятницю ми розіслали інформаційний бюлетень, де ми закликали наших клієнтів допомагати грошима, а також розпочали акцію на касі, за якою ми подвоюємо суму пожертви: якщо клієнт робить внесок п’ять крон, то ми також докладаємо ще п’ять крон. Ми намагаємося робити все, що в наших силах, — розповів Пяр Свердсон.

За словами Пяр Свердсона, вміст вантажівок – це значною мірою компреси, перев’язки, засоби від опіків, засоби догляду за ранами та все, що необхідно. Але без ліків. Щоб відправити ліки в іншу країну, потрібна ліцензія на оптову діяльність, чого немає в аптеках. Звичайно, це може вирішити один з або обидва оптові компанії Швеції Tamro або Oriola, які мають експортні ліцензії. Але у Пяр Свердсона є й інша ідея щодо збільшення кількості ліків, які можна надіслати

– Ми досить наполегливо звертаємось до уряду з тим, щоб аптекам дозволили відправляти рецептурні ліки з коротким терміном придатності. Ми розмовляли з Агентством лікарських засобів, Національною управою охорони здоров’я та соціального забезпечення, Міністерством соціальних справ, але поки що насправді не досягли своєї мети, каже він.

Для того, щоб це стало можливим, необхідний виняток із чинних норм. На прес-конференції в середу вранці міністр соціальних справ Лена Халленгрен повідомила, що зараз цим питанням займається уряд.
– Окремі аптечні підприємства підкреслили, що у них є ліки, які можуть знадобитися в Україні, і які вони готові пожертвувати. Але вони вважають, що деякі шведські накази запобігають цьому, наприклад вимоги щодо мінімального залишкового терміну придатності. За її словами, уряд і відповідні органи зараз терміново розглядають, які заходи, можливо, необхідно вжити, щоб забезпечити можливість таких поставок ліків.

Генеральний директор Агентства лікарських засобів Бьорн Ерікссон підтвердив на прес-конференції, що вони працюють над цим питанням.

– Відправляти слід лише ті ліки та медичні вироби, які є ефективними та безпечними. Агентство лікарських засобів готується ефективно забезпечити доступ України до ліків. Серед іншого, ми обговорюємо можливі винятки з правил. Але не може бути винятків для речей, які вважаються ризиком для пацієнта, каже він.

Лена Бьорк є директором відділу нагляду в Агентстві лікарських засобів, яке відповідає за питання, що стосуються нормативних документів. Вона підтверджує, що орган повноцінно працює над цим разом з іншими органами влади. Вона зазначає, що будь-які відхилення від норм все одно вимагають гарантії безпеки пацієнтів. Крім того, важливо, щоб можлива шведська пожертва ліків була скоординована, щоб доставка та отримання відбувалися безпечно та досягали потребуючих людей. Зараз влада розглядає, як це можна вирішити, і повідомлення надійде найближчим часом.

– Я не можу сказати, що це вирішиться за найближчі години чи дні, але це терміново. Не може бути мови про тижні, бо тоді ми точно запізнимося, каже вона.

Пяр Свердсон вважає, що певні ситуації можуть вимагати від вас по-іншому дивитися на правила, і він бажає, щоб органи влади бачили нагальну потребу як головну.

– Якщо подивитися на український перелік того, що їм потрібно, то це насамперед засоби допомоги при пораненнях, і на другому місці – ліки. І це дуже нерозумно, коли ми утилізуємо ліки, які можна було б використати. Насправді це трагічно, як на мене.