Шлях розвитку українського професійного фармацевтичного самоврядування: ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» провела щорічні збори
16 березня 2017 р. у Чернігові відбулися загальні збори членів ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» (далі — ГО «ВФП») та засідання членів правління організації за підсумками роботи в 2016 р. У рамках заходу обговорювалися здобутки організації за минулий рік, актуальні питання діяльності фармацевтичного ринку, зокрема необхідність внесення змін до існуючого законодавства, у тому числі Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), низки законів та наказів профільного міністерства, а також плани на подальшу роботу організації та ін. У загальних зборах взяли участь понад 700 представників практичної фармації — науковці, працівники аптечних закладів різних форм власності та інші фармацевтичні фахівці з різних областей України.
Варто відзначити, що перед початком заходу всі бажаючі могли визначити такі показники стану здоров’я, як рівень артеріального тиску та глюкози в крові, що було можливим за підтримки ПП «Амбертон». Подібні акції постійно проходять в аптечних закладах КП «Ліки України». Відкрив збори голова правління ГО «ВФП» та головуючий засідання Олег Клімов, вшанувавши світлу пам’ять члена правління ГО «ВФП» Феодосія Павловича Менделюка. Генеральний директор КП «Ліки України» Сергій Варнавський подякував присутнім за участь у зборах, побажав плідної роботи та висловив слова вдячності за допомогу в підготовці та організації спонсорам заходу — компанії «Юрія Фарм», ПП «Амбертон», ТОВ «Карпатські мінеральні води» та ТОВ «БаДМ».
Про роботу ГО «ВФП» В 2016 р.
Олег Клімов представив звіт щодо роботи громадської організації, зазначивши, що ця презентація — це не просто констатація цифр, фактів та подій, а спосіб донести, що робили члени організації, з якою метою та які подальші цілі ставляться на майбутнє. У перший рік діяльності організації основним напрямом роботи було донесення до громадськості інформації про її існування, особливості, функціональні можливості та переваги.
За словами доповідача, в Україні на сьогодні існує безліч громадських організацій, що називають себе професійними, проте підтвердити свої слова реальними фактами вони не можуть. У той же час ГО «ВФП» є громадською професійною самоврядною організацією, що об’єднує фізичних осіб — громадян України за єдиним принципом — наявність фармацевтичної освіти, які працюють у закладах системи охорони здоров’я незалежно від форми власності.
Станом на 01.03.2017 р. кількість членів ГО «ВФП» становить 932 особи. Спікер зазначив, що головна мета роботи ГО «ВФП» — захист інтересів фармацевтичного працівника та пацієнта шляхом надання якісних фармацевтичних послуг, визначення ролі такого фахівця в лікувальному процесі, збереження аптеки як закладу охорони здоров’я. Особливо важливими питаннями є також підвищення рівня підготовки фармацевтичних кадрів, зміна системи післядипломної освіти, розробка національних стандартів Належної аптечної практики (Good Pharmaceutical Practice — GPP), стандартів акредитації фармацевтичного персоналу та аптечних закладів на добровільних засадах та ін.
О. Клімов наголосив, що ГО «ВФП» є організаційним членом Міжнародної федерації фармацевтів (International Pharmaceutical Federation — FIP) — найбільшої професійної організації фармацевтів, що була заснована у 1912 р. та об’єднує представників професійної фармацевтичної спільноти більшості країн світу. Проте ГО «ВФП» є не просто організаційним членом FIP, а єдиним офіційним представником України на світовій фармацевтичній арені. У серпні–вересні 2016 р. члени ГО «ВФП» взяли участь у роботі 76-го Світового конгресу фармацевтів та фармацевтичних наук (FIP 76th World Congress of pharmacy and pharmaceutical sciences) в Буенос-Айресі, Аргентина, в статусі організаційного члена. Українська делегація отримала змогу поспілкуватися та налагодити відносини з колегами з усього світу, поставити питання, що цікавили українських фармацевтів, та, що більш важливо, отримати на них ґрунтовну та змістовну відповідь.
Голова правління ГО «ВФП» брав участь у роботі Ради FIP в статусі її члена, що дало можливість зробити свій внесок у прийняття FIP програм розвитку фармацевтичної науки світового значення, змін до Статуту FIP, що будуть затверджені на 77-му Конгресі FIP, який відбудеться в Сеулі у 2017 р., погодити нові стандарти співпраці лікаря та фармацевта з метою підвищення якості та безпеки надання медичної допомоги пацієнту.
О. Клімов підкреслив, що співпраця з FIP ГО «ВФП» як організаційного члена відкриває для фармацевтів України безмежні можливості доступу до сучасного світового фармацевтичного інформаційного поля. Це є найбільш вагомим показником того, що світова фармацевтична спільнота, яка об’єдналася у 1912 р. під прапором FIP, надає можливість своїм колегам з України приєднатися на добровільних засадах до світових стандартів надання фармацевтичної допомоги. Адже ГО «ВФП» є голосом FIP в Україні та завдяки тісному контакту з представниками міжнародної фармацевтичної спільноти сприяє розробці та впровадженню в нашій країні найкращих напрацювань та практик у фармгалузі та системі надання якісної та ефективної медичної допомоги. У рамках поїздки відбулася зустріч української делегації з Посольством України в Республіці Аргентина та участь в урочистостях з нагоди 25-ї річниці Незалежності України з Українським культурним Товариством «ПРОСВІТА» в Аргентинській Республіці ( прим. ред.: детальніше про роботу представників ГО «ВФП» на Світовому конгресі див. у № 34 (1055) від 05.09.2016 р., № 35 (1056) від 12.09.2016 р., № 36 (1057) від 19.09.2016 р., № 38 (1059) від 03.10.2016 р.). О. Клімов зазначив, що, окрім участі в міжнародних заходах, представники ГО «ВПФ» активно налагоджують професійний діалог з фармацевтичною спільнотою України завдяки участі представників організації в роботі низки органів, а саме:
- робочій групі з дерегуляції фармацевтичного ринку при МОЗ України;
- дорадчій раді з питань фармацевтичного сектору при МОЗ України;
- міжвідомчій робочій групі з питань законодавчого забезпечення у сфері обігу наркотичних речовин, їх аналогів та прекурсорів, протидії їх незаконному обігу;
- робочій групі з розробки Національної політики щодо лікарських засобів відповідно до рекомендації ВООЗ та практики держав — членів ЄС;
- правлінні Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України.
Спікер відзначив, що, на жаль, політична ситуація в Україні є вкрай нестабільною, у тому числі й у сфері охорони здоров’я. При цьому представники попередньої влади не передають напрацювання, розробка яких дається шляхом важкої та кропіткої праці, своїм послідовникам, чи останні просто не хочуть зважати на здобутки своїх попередників. За словами О. Клімова, це є серйозною проблемою, що значно гальмує розвиток вітчизняної фармацевтичної галузі. Особливу увагу доповідач приділив питанню Національного реєстру фармацевтичних працівників України, який було створено за підтримки компанії «МОРІОН». На думку О. Клімова, опираючись на досвід та практику наших європейських колег, участь у цьому реєстрі має бути обов’язковою для всіх фахівців фармацевтичної галузі, які планують працювати за спеціальністю на території України. Окрім зазначених вище подій, представники ГО «ВФП» також виступили співорганізаторами 5-го Міжнародного фармацевтичного форуму «АПТЕКИ СВІТУ–2016» (червень 2016 р., Львів) та одним з членів організаційного комітету VIII Національного з’їзду фармацевтів України, (13–16 вересня 2016 р., Харків).
Також Голова правління ГО «ВФП» брав участь в урочистостях з нагоди 25-річчя відновлення аптечного самоврядування в Польщі (9 листопада, Варшава). За ініціативою ГО «ВФП» у 2016 р. було організовано та проведено науково-практичну конференцію «Військовий провізор в сучасній фармації» (24 березня, Київ), науково-практичну конференцію «Фармацевтичне самоврядування — запорука добровільного запровадження світових стандартів надання фармацевтичних послуг» (6 липня, Полтава, на теренах ПОКП «Полтавафарм») та науково-практичну конференцію «Фармацевтичне самоврядування –запорука запровадження сучасних світових стандартів надання фармацевтичної допомоги» (27 жовтня, Івано-Франківськ).На завершення виступу О. Клімов відзначив ряд ініціатив, які пропонуються ГО «ВФП» як напрями подальшої роботи організації та її членів:
- створення на волонтерських засадах професійних робочих груп з розробки національних стандартів акредитації фармацевтичного персоналу та аптечних закладів, настанов з Належної аптечної практики при всебічній підтримці регуляторних органів України;
- залучення експертів FIP з метою надання експертної оцінки розроблених проектів національних стандартів,
- проведення низки заходів з представниками освіти, власниками аптечних закладів, ЗМІ, інших громадських організацій, що опікуються фармацевтичною справою, з метою популяризації необхідності запровадження системи стандартів в роздрібному сегменті поводження з ліками задля покращення медикаментозного забезпечення пацієнтів;
- залучення фармацевтичного персоналу та аптечних закладів до запровадження системи стандартів на добровільних засадах;
- всебічне сприяння прийняттю Верховною Радою Закону України «Про фармацевтичне самоврядування»;
- розробка та подання на публічне обговорення законопроекту «Про фармацевтичну діяльність» з подальшим поданням до Парламенту, головною метою якого є визначення того, хто має право займатися фармацевтичною справою, якою є роль фармацевтичного працівника в системі охорони здоров’я, визначення статусу аптеки як закладу охорони здоров’я та міри відповідальності фармпрацівника перед пацієнтом за надання неякісних послуг.
Петро Гармаш, начальник управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації, подякував присутнім за запрошення та відзначив важливість участі представників державних органів влади на таких засіданнях. Адже це, за словами спікера, дає можливість краще та глибше розуміти питання надання якісної медичної та фармацевтичної допомоги пацієнтам, а також те, які виклики та перепони стоять на шляху розвитку фармгалузі як у своєму регіоні, так і в Україні. Торкнувшись програми реімбурсації вартості лікарських засобів, спікер відмітив, що згідно з постановою КМУ від 9 листопада 2016 р. № 862 «Про державне регулювання цін на лікарські засоби»(далі — постанова № 862) відбувся розподіл зафіксованої суми по Чернігівській обл. Також П. Гармаш зазначив, що виділені кошти, на жаль, не покривають значну частку потреби регіону в тих групах препаратів, що підпадають під програму реімбурсації.
Світлана Соколова, керівник Державної служби з лікарських засобів і контролю за наркотиками в Чернігівській області, відмітила, що подібні зустрічі є дуже важливими в умовах сьогодення. Україна взяла чіткий курс на євроінтеграцію, тому імплементація європейських норм та стандартів є незворотним процесом та реальною вимогою часу. Нераціональне призначення та використання ліків, відсутність фармацевтичної опіки, велика кількість аптек в умовах жорсткої конкуренції зумовлюють, за словами експерта, відсутність якісної фармацевтичної послуги в Україні. Актуальними проблемами залишаються освітній сегмент та кваліфікаційні вимоги до працівників фармацевтичного сектору. С. Соколова відзначила, що вкрай важливо переглянути основні принципи підготовки фармацевтичних працівників та те, які знання та навички їм необхідні в умовах реальної практики. Для вирішення важливих, часом суперечливих питань, як зазначила доповідач, необхідним є діалог з усіма учасниками процесу надання якісної фармацевтичної допомоги населенню, що і стає можливим у рамках таких заходів.
Микола Дейкун, голова постійної комісії Чернігівської обласної ради з питань охорони здоров’я соціального захисту населення та у справах АТО, підкреслив важливість комунікації представників різних галузей та спеціальностей сфери охорони здоров’я в рамках таких конференцій, адже це дає змогу чітко визначити всі спільні проблеми, знайти відповіді на питання, що турбують суспільство, та дізнатися про фахову думку та досвід колег. М. Дейкун відзначив важливість роботи ГО «ВФП», що була представлена у доповіді О. Клімова, та висловив впевненість, що такими кроками фармацевтична спільнота зможе досягти гідного та світлого майбутнього.
Інна Владимірова, доктор фармацевтичних наук, доцент, завідувач науково-методичної лабораторії з питань фармацевтичної освіти Національного фармацевтичного університету (НФаУ) у своєму виступі підкреслила, що професія фармацевта є однією з найвизнаніших у світі, забезпечення охорони здоров’я населення є питанням державної безпеки, а підготовка якісних фахових кадрів — стратегічним напрямком. Фармація — це галузь, що постійно розвивається, тому підходи та програми підготовки кадрів у цій сфері мають також йти в ногу з часом. На сьогодні підготовку фармацевтичних спеціалістів здійснюють НФаУ та 17 фармацевтичних факультетів різних ВНЗ України. При цьому лише 6 закладів готують спеціалістів з напряму «Промислова фармація». На сьогодні спеціальність «Промислова фармація» не є окремою спеціальністю, а стоїть в одному ряду через кому у переліку спеціальностей поряд зі спеціальністю «Фармація», що суперечить світовій практиці підготовки фармацевтичних кадрів.
Про наболіле
Найбільш болючим та незрозумілим для учасників фармацевтичної арени виявилося питання запровадження програми реімбурсації вартості ліків згідно з постановою № 862. Так, незрозумілим, на думку Анни Бігдан, заступника голови правління ГО «ВФП», директора ТОВ «Пані Аптека», лікувально-профілактичні заклади яких типів власності будуть мати змогу виписувати рецепти, що братимуть участь у програмі, та як контролювати цей процес. Також відкритим питанням, на думку спікера, є те, між якими сторонами та яким чином мають підписуватися договори про співпрацю в рамках програми реімбурсації. Адже фінансовий ресурс є недостатнім, а це обмежує і кількість пацієнтів, які зможуть отримати доступ до даної терапії.
Необхідність внесення змін до Ліцензійних умов — ще одне важливе та актуальне питання, якому було приділено увагу. Причому аспектів, за якими необхідно внести зміни, є декілька. Першим, на думку присутніх, є проблема забезпечення фармацевтичними фахівцями аптек у сільській місцевості. Згідно з постановою КМУ від 30.10.2016 р. № 929 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» для ліцензіатів, які провадять господарську діяльність з роздрібної реалізації ліків у сільській місцевості, Ліцензійні умови встановлюють більш ліберальні вимоги (зокрема до місць розміщення аптек, мінімальної їх площі).
Згідно з новими Ліцензійними умовами для аптек, розташованих у селах, селищах та селищах міського типу, посади завідувача аптеки, заступника завідувача аптеки можуть займати особи, що мають документ про вищу освіту не нижче першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю «Фармація». Нагадаємо, що раніше, відповідно до старих Ліцензійних умов, затверджених наказом МОЗ України від 31.10.2011 р. № 723, посаду завідувача та заступника завідувача аптеки дозволялося обіймати особам, що мають дипломи навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації, або особам, які отримали рівень бакалавра в навчальних закладах ІІІ–IV рівнів акредитації. Тепер аптеки зобов’язані привести свою діяльність у відповідність з новими Ліцензійними умовами протягом 2 міс з дня набрання чинності цією постановою.
Тобто єдиним виходом є звільнення вже працюючих осіб, адже перепідготувати кадри за такий малий строк просто неможливо.
Список Членів Правління ГО «ВФП» на 2017 р.
- Олег Іванович Клімов
- Гельфан Назарович Акжигітов
- Неоніла Василівна Бик
- Ганна Антонівна Бігдан
- Володимир Валерійович Чопенко
- Олег Валентинович Борисенко
- Ірина Сергіївна Бондарчук
- Владислав Павлович Вещев
- Богдан Петрович Громовик
- Людмила Геннадіївна Горюнова
- Іван Миколайович Венгренюк
- Алла Анатоліївна Котвіцька
- Ігор Іванович Лазько
- Лариса Степанівна Мартиненко
- Олександр Вікторович Новіков
- Михайло Іванович Півнюк
- Володимир Васильович Синяк
- Людмила Олександрівна Федорова
- Сергій Васильович Хільченко
- Ольга Андріївна Хмельницька
- Валентин Петрович Черних
- Олександр Петрович Шматенко
- Остап Богданович Панькевич
- Наталія Павлівна Нілушкова
- Представник АВЛУ
Структура та керівники структурних підрозділів ГО «ВФП» на 2017 р.
- Голова правління — Олег Іванович Клімов
- Перший заступник голови правління — Олександр Вікторович Новіков
- Заступник голови правління — Ганна Антонівна Бігдан
- Заступник голови правління — Михайло Іванович Півнюк
- Головний бухгалтер — Ірина Володимирівна Погребная
- Департамент фінансів та аудиту — Олег Валентинович Борисенко
- Молодіжний департамент — Остап Богданович Панькевич
- Департамент PR-зв’язків — Ірина Сергіївна Бондарчук
- Департамент освіти та науки — Богдан Петрович Громовик, Інна Миколаївна Владимірова
- Сектор післядипломної освіти — Ольга Миколаївна Заліська
- Департамент законодавчих ініціатив — Михайло Іванович Півнюк
- Департамент юридичного супроводу– Сергій Дмитрович Варнавський
- Департамент іноземних зв’язків – Роман Богданович Лесик
- Департамент регіонального розвитку — Євгеній Іванович Гармата
З метою уникнення кризової ситуації, за якої тисячі фармацевтів (молодших спеціалістів зі спеціальністю «Фармація») можуть залишитися без роботи, необхідно ініціювати внесення змін до Ліцензійних умов, передбачивши, що особи, які безпосередньо здійснюють виробництво (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки, роздрібну торгівлю ліками, повинні мати документ про вищу освіту за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра за спеціальністю «Фармація». Відповідно до п. 165 Ліцензійних умов «ліцензіат, який провадить діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами: створює необхідні умови для доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів». Тобто ліцензіату необхідно протягом року привести свою діяльність у відповідність із цією вимогою.
При цьому мова йде не лише про пандуси, а й про забезпечення загальної доступності, що включає досить великий перелік вимог. До того ж необхідно привести у відповідність з такими вимогами не тільки нові аптеки, що відкриваються, а й вже існуючі, які свого часу пройшли всі необхідні перевірки та є доступними для осіб, що їх потребують. Такі заходи є абсолютно недоцільними і ставлять під питання раціональність норм, прописаних у Ліцензійних умовах.
Засідання членів правління ГО «ВФП»
У рамках засідання членів правління громадської організації було обговорено низку важливих внутрішніх питань. Так, Михайло Півнюк, директор ДВТП «Волиньфармпостач», голова департаменту законодавчих ініціатив, відзначив, що за винятком кількох філій дуже мляво беруть участь регіони в обговоренні тих чи інших законодавчих актів. Потрібно більше включатися в роботу, тому що на місцях проблеми та виклики видно краще, у тому числі й щодо того, які підзаконні акти потребують доопрацювання чи змін, виходячи з регіональних потреб.
Олег Борисенко, керівник Департаменту обліку та аудиту ГО «ВФП», представив доповідь про фінансовий стан організації за 2016 р., виконання членами фінансових зобов’язань в частині сплати вступних та членських внесків.
Олександр Новіков, перший заступник голови правління ГО «ВФП», директор ТОВ «Фармако», запропонував розглянути пропозиції членів правління щодо змін у списку членів ГО «ВФП» та членів правління організації (список додається). Так, було вирішено створити відокремлені підрозділи та призначити голови філій у Дніпропетровській, Полтавській та Івано-Франківській областях, а також у м. Київ. Усі документи для вступу до організації та створення відокремлених підрозділів філій було надано згідно з вимогами та в повному обсязі. Також було затверджено кандидатуру представника ГО «ВФП» для роботи в складі Громадської ради при МОЗ України — Олега Півоварова.
Підсумки
За підсумками конференції голова правління ГО «ВФП» О. Клімов запропонував якнайшвидше визначитися з кандидатурами делегації, що візьме участь у роботі 77-го Світового конгресу фармацевтів та фармацевтичних наук, що відбудеться 10–14 вересня цього року у Сеулі, Південна Корея. Також необхідно, за словами О. Клімова, продовжити активну роботу щодо організації та проведення Східноєвропейського фармацевтичного форуму у м. Варшава, Польща. О. Клімов підкреслив необхідність створення робочих комісій з розробки національних стандартів Належної аптечної практики, стандартів акредитації аптечних закладів та аптечних працівників. За підсумками обговорення буде підготовлено низку листів до регуляторних органів України щодо вирішення проблемних питань, які існують сьогодні в площині функціонування фармацевтичної галузі. Варто відзначити, що під час проведення засідання було урочисто затверджено макети нагрудного знаку члена ГО «ВФП» та нагрудного знаку «Хранитель фармацевтичних традицій України».