Першочергові кроки запровадження фармацевтичної послуги в аптеках України.
17.03.2025
Роль фармацевта у ліквідації наслідків стихійних лих (ПОЛОЖЕННЯ FIP ПРО ПОЛІТИКУ)
Шановні фармацевтичні працівники, керівники та власники аптечних закладів України!
Доводимо до Вашого відому інформацію про напрацьовану та затверджену на Засіданні Ради МФФ, що проходила в рамках 77-го Світового Конгресу фармацевтів та фармацевтичних наук в Сеулі (Південна Корея) МФФ (FIP), щодо «Політики при надзвичайних ситуаціях».
Роль фармацевта у ліквідації наслідків стихійних лих
Введення
Лиха – природні або штучні, війни або цивільні заворушень і пандемії, мають руйнівний вплив на життя мільйонів людей щороку. Розрухи, крах політичних структур, тероризм, конфлікти, зміни клімату, і масові переміщення населення є техногенними катастрофами, які також збільшують свій вплив.
Всі катастрофічні події призводять до смертей, травм і пов’язаних з ними поганого стану здоров’я, як фізичного, так і психічного, будь то прямо або непрямо. Як члени команди фахівців охорони здоров’я, фармацевти мають два істотних обов’язки, пов’язаних з лихами. По-перше, підготуватися до можливої катастрофи. По-друге, під час надзвичайного стану, реагувати відповідно до їх досвіду, щоб допомогти населенню отримати краще медичне обслуговування можливе в цій ситуації.
Тип надзвичайних ситуацій
Тяжкість надзвичайних ситуацій вимірюється втраченими життями, економічним збитком і його впливом на здатність населення до відновлення.
- Стихійні лиха: Будь-яке катастрофічне, швидке або повільне фізичне явище, яке трапляється у природі і може бути геофізичним, гідрологічним, кліматологічним або біологічним за природою.
- Техногенні катастрофи: Катастрофічні події викликані головним чином одним або більше ідентифікованими, навмисними або недбалими діями людини, які відбуваються в межах або поблизу населених пунктів. Приклади включають в себе промислові, ядерні і транспортні аварії, голод, конфлікти, переселених осіб, вибухи і теракти, збій харчування і брак ресурсів.
- Епідемії хвороб: Будь-яке виникнення захворювання у людей або тварин, які впливають на людську популяцію, прямо або побічно.
Наслідки стихійного лиха
Лиха викликають підвищений попит на підтримку здоров’я і створюють проблеми у наданні соціальної та медичної допомоги. Зрив аптечних поставок і послуг різняться за природою і є наслідком або збільшення попиту, або результатом самої катастрофи. Ступінь ефекту визначається типом і тяжкістю стихійних лих і ролі фармацевтичних послуг.
Важливо, щоб робочі місця всіх фармацевтів мали оцінку ризиків і план управління таким чином, щоб у разі аварії вплив на якість аптечних послуг, що надаються мінімізувався і був оптимізованим під час такої кризової ситуації.
Як медичні працівники, фармацевти мають етичний обов’язок відмінний від пересічного громадянина. Тому фармацевти повинні прийняти на себе відповідальність за надання допомоги іншим у надзвичайних ситуаціях. Характер наданої допомоги визначається потребою постраждалого населення, державницького спрямування та сфери індивідуальної фармацевтичної практики, компетентності та досвіду і їх ролі в системі охорони здоров’я.
Документ «Дії при стихійних лихах: Керівництво для аптек» дає вказівки про те, що фармацевти повинні враховувати при оцінці потенційного впливу стихійних лих на послуги, які вони надають. Він також надає інформацію для сприяння в управлінні наслідками катастрофи.
НА ЦЬОМУ ТЛІ, FIP РЕКОМЕНДУЄ:
Всі організаціям, які співпрацюють з фармацевтам, забезпечуючи аптечні послуги і усім фармацевтам:
- Виявляти потенційні катастрофи, які впливають на їх аптечну практику і суспільство, яке вони обслуговують;
- Підготовка до можливості стихійного лиха, що відбувається;
- Наявність планів на робочому місці, щоб дати їм можливість обмежити вплив стихійних лих і реагувати відповідним чином в разі стихійного лиха;
- Пам’ятати про національні плани і власні розроблені відповідні плани фармацевтів, які сприятимуть більш якісній системі охорони здоров’я;
- Управляти наданням послуг під час і після стихійного лиха;
- Контролювати вплив катастрофи на послуги і коригувати плани реагування відповідно.
Керівні вказівки для різних видів аптечних організацій містяться в документі «Дії при стихійних лихах: Керівництво для аптек». Конкретні загальні обов’язки включають в себе:
- Уряд: Забезпечення законодавством належного рівня медичної допомоги в разі стихійних лих, з врахуванням потенційної ролі, яку можуть грати фармацевти під час такого лиха;
- Мережа фармацевтичних постачальників (фармацевтична промисловість, дистриб’юторні компанії, громадські аптеки, та, за необхідності, інші місцеві дистриб’юторські мережі лікарських засобів): повинні мати сплановані дії і ресурси для належної підтримки поставки ліків та реагувати на зриви поставок.
- Асоціації фармацевтів:
- Пропагандувати розробку національних і субнаціональних планів при надзвичайних ситуаціях, які визначають і підтримують роль фармацевтів;
- Сприяти серед фармацевтів необхідності планування дій при надзвичайних ситуаціях;
- Розробляти ініціативи по створенню потенціалу постійного розширення знань і потенціалу фармацевтів для запобігання надзвичайних ситуацій і, в разі необхідності, реагувати на різні види надзвичайних ситуацій;
- Аптечні організації/ підприємства: Профілактика, планування і підготовка до надзвичайної ситуації та адекватне реагування у надзвичайних ситуаціях;
- Фармацевти: визнавати необхідність і обов’язок нести індивідуальну відповідальність за підготовку до надзвичайної ситуації та відповідні дії у боротьбі з надзвичайною ситуацією, коли вона виникає.
Дата прийняття: погоджено Радою FIP 2017
Запропоновано: Рада фармацевтичної практики/ Відділ Військової фармації і Фармації при надзвичайних ситуаціях
Це положення замінює наступні попередні звітності FIP: Міжнародна фармацевтична федерація. Створення FIP професійних стандартів ролі фармацевта при управління кризових ситуацій: в тому числі техногенного характеру та природних катастроф і пандемій. Гаага: FIP, 2006.
Це положення може бути цитоване: Міжнародна фармацевтична федерація. Роль фармацевта у ліквідації наслідків стихійних лих. Гаага: FIP, 2017. Доступно за адресою: www.fip.org/statements
Це положення посилається на наступні звітності і документи FIP: Міжнародна фармацевтична федерація. Реагування на стихійні лиха: Керівні вказівки для аптек. Гаага, Нідерланди: FIP, 2017. Доступно за адресою: http://www.fip.org/files/fip/publications/2016-07-Responding-to-disasters-Guideline.pdf