Проблеми Національного переліку — на порядку денному Всеукраїнської фармацевтичної палати
На початку засідання його учасники обговорили стратегію реалізації проекту щодо впровадження Належної аптечної практики в Україні. Зазначимо, що ініціатором цього процесу є ГО «ВФП». Крім того, учасники розглянули кандидатури осіб, які увійдуть до робочої групи, що буде працювати за цим напрямом.
На думку членів ГО «ВФП», робота у цій сфері має проходити за наступним планом. Першочергово необхідно сформувати дорожню карту, або план дій, який слід погодити з Міжнародною фармацевтичною федерацією (International Pharmaceutical Federation — FIP), що дозволить закласти міцний фундамент для подальшого втілення цієї ініціативи. Наступним етапом має бути покрокова розробка та затвердження відповідних нормативних актів, що також узгоджуватиметься з FIP. Така стратегія дозволить обрати та дотримуватися правильного вектору.
Олег Клімов зазначив, що вже під час 77-го Світового конгресу з фармації та фармацевтичних наук FIP Україна матиме можливість отримати зворотній зв’язок. Ця визначна для фармацевтичної спільноти подія проводиться щороку. У 2017 р. конгрес відбудеться у Сеулі 10–14 вересня.
ВАРТІСТЬ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ПОСЛУГИ
Оскільки державою встановлено обмеження націнки на препарати, вартість яких відшкодовується, а також у звязку з тим, що існує ряд проблем, пов’язаних з програмою «Доступні ліки», наразі актуальним є питання щодо запровадження доплати за відпуск препаратів, що підлягають реімбурсації. Тобто мова йде про визначення вартості фармацевтичної послуги.
Під час засідання правління ГО «ВФП» цьому питанню було приділено окрему увагу. Зокрема, учасники обговорювали розробку моделі розрахунку та критерії оцінки вартості фармацевтичної послуги, пов’язаної з відпуском медикаментів за програмою «Доступні ліки».
Так, членами ГО «ВФП» розроблено узагальнену методику розрахунку вартості фармацевтичної послуги на основі даних за травень 2017 р. щодо реалізації ліків за цією програмою в аптечних закладах 9 аптечних підприємств різних форм власності: ОКП «Фармація», Дніпро, ПАТ «Ліки Кіровоградщини», ДВТП «Волиньфармпостач», КП «Ліки України», Чернігів, ТОВ «Іва-Фарм», Івано-Франківськ, КП «Полтава Фарм», КП «Одесфарм», ВАТ «Рівнефармація», ТОВ «Медіа-Плюс», м. Кременчук. Враховувалися такі показники, як заробітна плата провізора, час на обслуговування 1 рецепта, а також заробітна плата завідувача аптеки та його часові затрати на роботу з документами та інші, пов’язані з реалізацією програми відшкодування роботи.
За розрахунками ГО «ВФП», загальна вартість фармацевтичної послуги за відпуск 1 упаковки лікарського засобу за програмою «Доступні ліки» має становити 5,11 грн. Тобто якщо таку суму буде доплачувати замовник цієї послуги (держава) — це реальний інструмент компенсації збитків аптечного закладу, які виникають у процесі реалізації програми «Доступні ліки».
У разі затвердження методики розрахунку вартості фармацевтичної послуги, пов’язаної з відпуском препаратів за програмою «Доступні ліки», наступним кроком має стати внесення відповідних змін до законопроекту «Про лікарські засоби», де має бути чітко визначено, що таке фармацевтична послуга та хто може її надавати.
Питання затвердження методики розрахунку вартості фармацевтичної послуги — це актуальне питання, яке потребує широкого обговорення на різних рівнях. До дискусії приєднався Ігор Крячок, директор компанії «МОРІОН», який зауважив, що в методиці розрахунку вартості фармацевтичної послуги ГО «ВФП» не враховуються непрямі витрати, тобто такі показники, як оренда приміщення, затрати на електроенергію і т.п. Ще одне важливе питання пов’язане з тим, що у разі визначення фіксованої вартості фармацевтичної послуги за відпуск 1 упаковки лікарських засобів для аптеки може бути більш привабливим відпускати препарат в упаковці за меншим об’ємом. У деяких країнах існує практика, за якою здійснюється доплата за обслуговування рецепта. Тому доцільно запровадити доплату за обслуговування рецепта для аптечних закладів, що беруть участь у програмі реімбурсації лікарських засобів, звісно, зі збереженням чинної системи націнок. Спікер зауважив, що за встановленої державою націнки у 15% на препарати, що підлягають відшкодуванню, аптека у травні заробила в середньому 4,18 грн. на упаковці.
У той же час пропозиція ГО «ВФП» передбачає, що для досягнення точки беззбитковості для аптечних закладів, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», необхідно доплачувати додатково ще 5,11 грн. «ГО «ВФП» наголошує, що відсутність оплати вартості фармацевтичної послуги (за обслуговування рецепта) з боку замовника в найближчому майбутньому призведе до того, що ті аптечні заклади приватної форми власності, що повірили в необхідність солідарної відповідальності за здоров’я громадян (участь у програмі — добровільна), врахувавши фінансові збитки та необхідність додаткових людських фахових резервів для складання величезної кількості звітів та іншої бюрократичної писанини, зрозуміють недоцільність участі в даній програмі, а на аптеки, що є власністю територіальних громад, чекає невтішна перспектива — банкрутство, а на їх керівників — звільнення за невиконання економічних показників підприємства. Який вихід? Доплата за фармацевтичну послугу замовником, тобто державою!», — зазначив О. Клімов.
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ПРОГРАМИ «ДОСТУПНІ ЛІКИ» ТА НАЦІОНАЛЬНОГО ПЕРЕЛІКУ
Існує низка проблем, пов’язаних з реалізацією програми «Доступні ліки», зокрема зниження рівня відвідуваності аптек, зменшення середнього чеку, затягування строків відшкодування державою та ін. Члени ГО «ВФП» підготували звіт щодо проблем, з якими на практиці стикаються співробітники аптек та пацієнти, котрі звертаються за «доступними ліками».
Одна з найболючих проблем — це дефектура лікарських засобів за окремими позиціями. Аптеки мають далеко не повний асортимент лікарських засобів, що підлягають реімбурсації. Залишається відкритим питання постійної дефектури окремих препаратів, які відпускаються за повним відшкодуванням, у тому числі Карведілол 25 мг, № 30, Аміодарон 200 мг, № 30 тощо.
Усі ці проблеми лягають на плечі аптек та фармацевтичних працівників. Члени ГО «ВФП» вважають, що вимоги щодо виконання державної програми «Доступні ліки» мають висуватися не тільки до роздрібного сегменту, але й до дистриб’юторів та виробників — саме вони повинні забезпечити аптеки лікарськими засобами, що входять до переліку препаратів, вартість яких відшкодовується.
У зв’язку з введенням програми «Доступні ліки» в дію значно змінився зміст і збільшився обсяг роботи й навантаження на працівників першого столу. Націнка у 15% не перекриває затрат, пов’язаних з участю у програмі реімбурсації. Тому для вирішення цього питання ГО «ВФП» й пропонує ввести таке поняття, як «фармацевтична послуга», та її оплату з боку держави. Або ж необхідно забезпечити такий рівень націнки, за якої аптеки зможуть працювати беззбитково та забезпечувати достойну заробітну плату своїм працівникам.
Наступна проблема — правильне оформлення рецепта, адже щоб пацієнт мав можливість отримати лікарський засіб за програмою «Доступні ліки», лікар має правильно виписати рецепт. Особливо гостро ця проблема відчувається в районних центрах.
Також, як відомо, затверджено зміни до форми рецептурного бланка. Після 1 липня лікарі вже не зможуть виписувати рецепти на бланках старого зразка, а провізори, відповідно, відпускати за ними ліки. Учасники заходу висловили занепокоєння, що у зв’язку із цим може виникнути проблема, наприклад, якщо не всі заклади охорони здоров’я будуть вчасно забезпечені рецептурними бланками нового зразка.
Багато ресурсів, як з боку аптек, так і лікарів, витрачається на формування звітності. Було б доцільно уніфікувати систему звітування всіх зацікавлених сторін, можливо, забезпечити програмний продукт, за допомогою якого учасники процесу могли б вносити відповідну інформацію.
Складність роботи аптечних закладів за програмою «Доступні ліки» також пов’язана з необхідністю вести велику кількість документації щодо розрахунків з численними розпорядниками коштів. Для вирішення цієї проблеми можна запропонувати ввести на рівні області 1 розпорядника коштів (як це зроблено в програмі відшкодування державою вартості препаратів інсуліну).
Гостро стоїть і питання розрахунків за відпущені лікарські засоби за програмою «Доступні ліки», тобто терміни виплат часто не витримуються.
Як відомо, 31 липня буде введено в дію нову редакцію Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню. У цьому Реєстрі передбачено зміни граничних цін на лікарські засоби. Тому, з точки зору членів ГО «ВФП», потрібно дати можливість аптечним закладам реалізувати залишки за попереднім Реєстром, а препарати, які отримані з 31 липня, відпускати з дотриманням цін, згідно з новим Реєстром.
Під час засідання також висловлювалася думка щодо необхідності перегляду асортименту ліків, які включені до переліку препаратів, що підлягають реімбурсації. Так, пацієнти та лікарі просять розглянути можливість додати до цього списку ряд препаратів, що відшкодовувалися в рамках Пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, зокрема комбінованих.
Також учасники засідання обговорили проблеми, пов’язані з новою редакцією Національного переліку, затвердженого постановою КМУ від 16.03.2017 р. № 180. Новий Національний перелік дозволяє закладам і установам охорони здоров’я закуповувати за бюджетні кошти значно меншу кількість найменувань лікарських засобів у порівнянні з переліком лікарських засобів відповідно до постанови КМУ від 05.09.1996 р. № 1071, що був чинним до 01.07.2017 р. До нового Національного переліку не увійшла ціла низка лікарських засобів, що потрібні для надання медичної допомоги в лікувально-профілактичних закладах.
Це ж стосується пільгового відпуску, який здійснюється відповідно до постанови КМУ від 17 серпня 1998 р. № 1303.
Тому ГО «ВФП» пропонуватиме МОЗ України розглянути можливість включення низки препаратів до Національного переліку (таблиці 1, 2). Звертаємо особливу увагу на потребу включення до Національного переліку препаратів, що застосовуються для наркозу, наприклад Фентанілу, Натрію оксибутирату.
Таблиця 1 | Перелік лікарських засобів, можливості включення яких до Національного переліку просять розглянути лікувально-профілактичні заклади, на виконання вимог Постанови КМУ від 17.08.1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» |
№ п/п |
Список препаратів |
1 | Альфакальцидол, капс. |
2 | Амброксол, табл. |
3 | Аторвастатин, табл. |
4 | Аценокумарол, табл. |
5 | Бендазол, амп. |
6 | Бензобарбітал, табл. |
7 | Габапентин, капс. |
8 | Гідрохлоротиазід + каптоприл, табл. |
9 | Десмопрессин, спрей |
10 | Диклофенак, амп., гель |
11 | Дифенгідраміну гідрохлорид, амп. |
12 | Дорназа альфа, р-н д/інгал. |
13 | Дротаверин, апм. |
14 | Екстракт валеріани |
15 | Ефір альфа-бромізовалеріанової кислоти, фл. |
16 | Кислота тіоктова, табл. |
17 | Корглікон, амп. |
18 | Ламотригін, табл. |
19 | Леветирацетам, р-н орал. |
20 | Лізиноприл, табл. |
21 | Месалазин, свічки, сусп. |
22 | Метамізол натрій, табл. |
23 | Метилпреднізолон, табл. |
24 | Нікетамід, амп. |
25 | Ніфедипін |
26 | Ніфуроксазид, табл. |
27 | Октотиамін + пірідоксин + рибофлавін + цианокобаламін, табл. |
28 | Олмесартан медоксоміл, табл. |
29 | Папаверин, амп. |
30 | Пентоксифілін, табл. |
31 | Пірацетам, амп. |
32 | Піридоксин, амп. |
33 | Платифіліну гідротартрат, амп. |
34 | Праміпексол, табл. |
35 | Силімарин, табл. |
36 | Соматропін, амп. |
37 | Тіазотна кислота, амп. |
38 | Тіамін, амп. |
39 | Тригексифенідил, табл. |
40 | Тримебутин, сусп. |
41 | Урсодезоксихолева кислота, капс., табл., сусп. |
42 | Фенілефрин, амп. |
43 | Феніндіон, табл. |
44 | Хлоропірамін, амп. |
Таблиця 2 | Перелік лікарських засобів для лікування хворих у стаціонарних умовах, який лікувально-профілактичні заклади просять розглянути з точки зору можливості включення до Національного переліку |
№ п/п |
Список препаратів |
1 | Амброксол |
2 | Амінокапронова кислота |
3 | Амоній |
4 | Апротинін |
5 | Аргінін |
6 | Аскорбінова кислота |
7 | Бендазолу гідрохлорид |
8 | Брильянтовий зелений |
9 | Бромгексин |
10 | Вінпоцетин |
11 | Водню пероксид |
12 | Гадопентетова кислота |
13 | Гексаметонію бромід |
14 | Гемодериват з крові телят депротеїнізований |
15 | Гідазепам |
16 | Гідроксиетилкрохмаль |
17 | Гідрохлоротіазид |
18 | Дарбепоетин альфа |
19 | Декскетопрофен |
20 | Декстран + натрію хлорид |
21 | Диклофенак |
22 | Діфенгідрамін |
23 | Дротаверин |
24 | Екстракт елеутерококу |
25 | Еналаприл малеат |
26 | Етамзилат |
27 | Заліза карбоксимальтоза |
28 | Йопромід |
29 | Калію аспарагінат |
30 | Кальцію хлорид |
31 | Камфора |
32 | Каптоприл + гідрохлоротіазид |
33 | Кеторолак |
34 | Ксилітол |
35 | Корглікон |
36 | Кофеїн-бензоат натрію |
37 | Лізин |
38 | Лорноксикам |
39 | Магнію аспарагінат |
40 | Мебгідролін |
41 | Мелоксикам |
42 | Мельдоній |
43 | Метамізол натрію |
44 | Метоксиполіетиленгліколь-епоетин бета |
45 | Мурашина кислота |
46 | Налбуфін |
47 | Натрію амідотризоат |
48 | Натрію оксибутират |
49 | Нефопам |
50 | Нікетамід |
51 | Нікотинова кислота |
52 | Нітрофурал |
53 | Орнідазол |
54 | Пантопразол |
55 | Папаверин |
56 | Пентоксифілін |
57 | Піпекуронію бромід |
58 | Пірацетам |
59 | Пірацетам + тіотриазолін |
60 | Піридоксин |
61 | Платифіліну гідротартрат |
62 | Прокаїн |
63 | Прокаїнамід |
64 | Севофлуран |
65 | Сироватка проти отрути гадюки звичайної кінська очищена концентрована рідка |
66 | Сироватка протигангренозна полівалентна кінська очищена концентрована рідка |
67 | Сироватка протиправцева кінська очищена концентрована рідка |
68 | Спирт етиловий |
69 | Теофілін |
70 | Тіазотна кислота |
71 | Тіамазол |
72 | Тіамін |
73 | Тіоктова кислота |
74 | Урапіділ |
75 | Фенилефрин |
76 | Хлорамфенікол + метилурацил |
77 | Хлоропирамін |
78 | Церебролізин |
79 | Цефуроксим |
80 | Цитиколін |
До участі в засіданні також приєднався Тарас Лясковський, начальник Управління фармацевтичної діяльності та якості фармацевтичної продукції МОЗ України. Він зазначив, що реформи у сфері охорони здоров’я у першу чергу зачіпають аптеки. Безумовно, ці ініціативи потребують певного перехідного періоду та взаєморозуміння всіх зацікавлених сторін. Тому дуже важливо, що існує діалог між професійною спільнотою та регуляторами. «Механізми, які закладені в прийняті на підтримку реалізації програми відшкодування постанови, — це не винахід українського велосипеда, а досвід, який уже давно працює в багатьох розвинених країнах», — наголосив Т. Лясковський. За його словами, МОЗ України підтримує ініціативу ГО «ВФП» щодо впровадження в Україні стандартів Належної аптечної практики. Адже аптечні заклади — це не точки реалізації ліків, а заклади охорони здоров’я, де пацієнти мають отримати фармацевтичну послугу. На державному рівні необхідно створити механізми, які заохочуватимуть аптеки відповідати цим стандартам.
ПІДСУМКИ
Метою проведення засідання ГО «ВФП» було обговорення та узагальнення актуальних проблем, а також напрацювання єдиної позиції організації стосовно недоліків програми «Доступні ліки» та нового Національного переліку, що потребують вирішення. За підсумками засідання членів правління ГО «ВФП» буде підготовлено офіційні звернення — листи до компетентних державних інстанцій з обґрунтуванням наявних проблем та пропозиціями щодо їх вирішення.
Підсумовуючи всі висвітлені теми, можна сказати наступне. З точки зору ГО «ВФП», необхідно вводити на законодавчому рівні таке поняття, як «фармацевтична послуга», і вона має оплачуватися державою. Важливо зазначити, що фармацевтична послуга не заміняє аптечну націнку, а покриває додаткові затрати аптечного закладу з надання послуг, пов’язаних з відпуском лікарських засобів, що підлягають реімбурсації.
Існує багато проблем, пов’язаних з реалізацією програми «Доступні ліки», які необхідно вирішувати. Одна з найбільших — це дефектура багатьох ліків, що включені до програми відшкодування. При цьому відповідальність за реалізацію програми лягає винятково на плечі роздрібного сегменту. Але ж варто розуміти, що багато в чому успіх залежить від того, наскільки солідарно несуть навантаження всі учасники програми — держава, виробники, дистриб’ютори, лікарі та власники фармацевтичного бізнесу, — а не перекладати всю тяжкість цієї ноші на тендітні плечі фармацевтичних працівників тих аптечних закладів, що беруть участь у реалізації таких необхідних соціальних програм Уряду.
І головна проблема стосується Національного переліку, який на сьогодні не дозволяє надавати медичну допомогу у необхідному обсязі. Її необхідно вирішити якомога швидше, адже пацієнти можуть залишитися без життєво необхідних ліків.