«Нові горизонти для фармації — навігація вітру змін» (New horizons for pharmacy — Navigating winds of change) — під такою назвою відбулося засідання круглого столу, присвячене актуальним подіям у сфері фармації та охорони здоров’я в цілому. Захід організовано фармацевтичним факультетом Київського міжнародного університету та ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» (ГО «ВФП»). Модератором заходу виступила Ольга Гетало, доцент, кандидат фармацевтичних наук, заступник декана фармацевтичного факультету Київського міжнародного університету, а основним спікером — Олег Клімов, голова правління ГО «ВФП», член Ради Міжнародної фармацевтичної федерації (International Pharmaceutical Federation — FIP), член Американської асоціації фармацевтів (American Pharmacists Association — AphA). Головні теми обговорення — два фармацевтичних конгреси, які відбулися цього року в Об’єднаних Арабських Еміратах (Абу Дабі) та у Туреччині (Анкара) під егідою FIP.

4-4 1-7
Олег Клімов, який особисто брав участь у зазначених заходах, розповів про еволюційні тенденції у діяльності фармацевтичних працівників за кордоном, які задачі та яку відповідальність ставить перед собою міжнародна фармацевтична спільнота та, найголовніше, який досвід можуть перейняти українські фармацевтичні працівники. Так, Світовий конгрес з фармації та фармацевтичних наук (World Congress of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences in Abu Dhabi) FIP у 79-й раз відбувся в Об’єднаних Арабських Еміратах під гаслом «21 сторіччя — сторіччя фармацевтів». Напередодні офіційної відкритої частини Конгресу зазвичай проходять засідання Ради FIP, перше з яких цьогоріч припало на День фармацевтичного працівника України. Питання, які розглядалися на засіданні Ради FIP, це традиційно річний звіт роботи, фінансовий звіт, бюджет, участь делегації FIP у роботі 72-ї асамблеї ВООЗ та дорожню карту роботи на наступний рік, інші організаційні питання.

Одним із важливих блоків у засіданні Ради FIP стала співпраця зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Від України до складу делегації FIP було включено голову правління ГО «ВФП» О. Клімова. FIP — єдина неурядова фармацевтична організація, що має статус партнера ВООЗ. Крім того, низка питань, розглянутих на засіданні, була присвячена новим політикам, рекомендаціям та звітам FIP, серед яких боротьба з неінфекційними захворюваннями, роль жінок у фармації та охороні здоров’я, нова роль фармацевтів у вакцинації та імунізації, інтернет-торгівля ліками та її загрози для пацієнта, світовий досвід аптек-музеїв. Конгрес відвідали 2522 делегати, а саме фармацевти, фармацевтичні вчені, регулятори та інші зацікавлені особи зі 114 країн світу.

«Це не просто слова, які свідчать про певну роль фармацевтів. Першочергово — це відповідальність, яку ми покладаємо на себе, обираючи дану професію», — підкреслив О. Клімов.

Голова правління ГО «ВФП» розглянув питання необхідності осмислення та знання норм Належної аптечної практики, починаючи зі студентської лави (Good Pharmaceutical Practice — GPP).

GPP, на думку спікера, є тим нормативним документом, який слід знати всім фармацевтам без винятку, адже Належна аптечна практика — це своєрідна конституція фармацевта, який несе персональну відповідальність за здоров’я пацієнта.Адже оскільки Україна обрала вектор руху до Європейського Союзу, необхідно привести вітчизняне законодавство у відповідність з вимогами європейського. У країнах Євросоюзу відсутній інший термін, що надає можливість реалізації лікарських засобів, ніж аптека — це заклад охорони здоров’я, а не просто місце з продажу ліків та є невід’ємною частиною цілісної системи охорони здоров’я, а фармацевт — член медичної команди, який спільно з лікарем відповідає за правильність та ефективність лікування хворого.

Також варто зазначити, що відповідно до розроб­леного, в тому числі за участю ГО «ВФП», проекту закону «Про фармацевтичне самоврядування» допуском фармацевтичних працівників до здійснення ними своєї професійної діяльності в країнах Європейського Союзу та США займатимуться професійні громадські організації, що видають персональні ліцензії на надання фармацевтичної допомоги. Диплом, який випуск­ник отримає після закінчення навчання в навчальному закладі вищої освіти, не є дозвільним документом на здійс­нення практичної профільної діяльності.

О. Клімов також звернув увагу і на питання заочної підготовки фармацевтичних кадрів. Світова та європейська освітня практика показує, що такої форми підготовки не існує в розвинених країнах у якості базової. Лише деякі країни (наприклад Австралія) застосовують таку форму, але це можливо пояснити географічними чинниками — великими відстанями між населеними пунктами. Спікер також повідомив про іншу, не менш значущу подію — регіональну конференцію FIP для Європейського регіону «Delivering primary health care: Pharmacists taking the next leap forward» (Надання первинної медико-санітарної допомоги: фармацевти роблять наступний стрибок уперед). В Європейському регіоні ВООЗ налічується 53 країни, представники 37 з яких були учасниками Регіональної конференції FIP, яка була організована спільно з членською організацією FIP — Асоціа­цією фармацевтів Туреччини.

На конференції обговорювалися наступні питання:

1) забезпечення доступності лікарських засобів для населення в Європейському регіоні ВООЗ;
програмне забезпечення системи еHealth;
2) стратегічний розвиток аптечних закладів з урахуванням ролі фармацевтичного працівника при здійсненні фармацевтичної опіки для боротьби з неінфекційними захворюваннями;
3) підготовка фармацевтичних кадрів у рамках концепції «Навчання протягом життя» (LLL) та інші.

Пленарну сесію II відкрила віцепрезидент FIP п. Єва Терасалмі, надавши право першого виступу голові правління ГО «ВФП» О. Клімову.
Жваво обговорювалися питання розмежування відповідальності лікарів та фармацевтів. Міжнародна система охорони здоров’я використовує принцип, за яким лікарі — лікують, а фармацевти — надають послуги сервісного характеру в частині відповідального застосування ліків.

Підсумовуючи вищесказане, спікер звернувся до студентів: «Чи мрієте Ви, щоб роботодавець до Вас ставився, як до професіонала?». Студентська молодь відповіла: «Так!». «Чи влаштовує Вас те, що теперішній власник аптеки, в якого відсутня фахова освіта, говорив Вам лише про вартість чеку?». Молодь відповіла: «Ні!».

Наостанок О. Клімов повідомив, що наступного року в м. Одеса проходитиме традиційний фармацевтичний форум «Аптеки світу», який планує відвідати віце-президент FIP Єва Терасалмі (Eeva Teräsalmi). Темою для обговорення стане фармацевтична послуга в Європейському Союзі: принцип формування та оплати такої послуги, які види фармацевтичних послуг можуть бути та ким вони оплачуються.