2 квітня набув чинності Закон України від 30 березня 2020 р. № 540-IX, яким звільняються від оподаткуванням ПДВ операції з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів за переліком, затвердженим постановою КМУ № 224. При цьому відповідним положенням уточнюється, що ця норма застосовується до операцій, здійснених, починаючи з 17 березня 2020 р. У зв’язку з цим в аптечних закладів виникають ряд питань. Зокрема:

1. Чи потрібно/можна списувати нарахований ПДВ по вже отриманому/проданому товару?

  1. Яким чином бухгалтерам врегулювати питання списання ПДВ з податкової, в зв’язку із застосування РРО та отриманню податкової фіскальної звітності з цінами, які враховували ПДВ?
  2. Чи може варто аптекам дочекатися приходу товару без ПДВ від постачальників і не робити ніяких списань заднім числом?

Відповідає:

Олексій Бежевець, партнер Юридичної компанії «Правовий Альянс»

Оскільки пільговий режим щодо оподаткування ПДВ діє з 2 квітня 2020 року, то з цієї дати платники ПДВ, що реалізовували цей пільговий товар не повинні були нараховувати ПДВ. Таким чином, необхідно провести коригування нарахованих ПДВ зобов‘язань за період з 2-го квітня та після цієї дати. Коригування нарахованих ПДВ зобов’язань слід провести у порядку, що передбачений для операцій, для яких після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їхньої вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін (п. 192.1 ПКУ).

Підґрунтя, проаналізуємо положення нового закону: «Тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України. У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу та положення статті 199 цього Кодексу не застосовуються щодо таких операцій. Норми цього пункту застосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року».

Таким чином, системний аналіз закону дає змогу дати відповіді на питання:

Що звільняється від ПДВ?

Операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів, перелік яких визначений Постановою КМУ від 20.03.2020 №224 (хоча її назва не точно відповідає назві, яка передбачена законом, іншої наразі немає – і ми виходимо з можливості застосування саме цього переліку).

Як зазначено в примітках до цієї Постанови, основною підставою для звільнення від ПДВ є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в переліку.

В який період діє пільга?

З 17 березня цього року до останнього дня місяця, в якому завершиться дія карантину, встановленого КМУ. Наразі це 30 квітня 2020 року. Тобто, ПДВ не нараховується на операції з вказаними товарами, які відбулися  в цей період часу. Звісно, якщо КМУ продовжить дію карантину (що ймовірно) – строк буде іншим.

Що означає звільнення від оподаткування ПДВ?

Платники податків (фактично – сторони відповідних операцій з зазначеними товарами) не нараховують податкові зобов’язання та не складають/реєструють відповідні податкові накладні при здійсненні операцій з цими товарами у вказаний період часу. Відповідно, питання: «Чи потрібно/можна списувати нарахований ПДВ по вже отриманому/проданому товару? Яким чином бухгалтерам врегулювати питання списання ПДВ з податкової, в зв’язку із застосування РРО та отриманню податкової фіскальної звітності з цінами, які враховували ПДВ? Чи може варто аптекам дочекатися приходу товару без ПДВ від постачальників і не робити ніяких списань заднім числом?».

Якщо операції з постачання в аптечний заклад відповідних товарів мали місце раніше ніж 17 березня (тобто, відповідні податкові зобов’язання/кредит з ПДВ виникли до 17.02.2020), оподаткування ПДВ цих операцій здійснюється за загальними правилами згідно з Податковим кодексом України. Якщо ж після – ПДВ не має (ні кредиту, ні зобов’язань). Тобто, у разі, коли платник податку здійснює реалізацію «раніше закуплених і зараз звільнених від ПДВ медикаментів» у період з 17.03 до 30.04.2020 року, то такий платник зобов‘язаний нараховувати ПДВ на операції такої поставки, оскільки він отримав податковий кредит в періоді придбання цих медикаментів до періоду дії вказаної пільги з ПДВ.