Чим жила ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата» у 2014–2020 рр.?
Враховуючи складну епідемічну ситуацію в країні, переважною кількістю членів правління ГО «ВФП» попередньо було прийнято рішення проводити Загальні збори в ZOOM-форматі. Головою зборів було одноголосно обрано Олега Клімова, голову правління ГО «ВФП», секретарем — Ірину Бондарчук, члена правління ГО «ВФП», а головою лічильної комісії — Ларису Мартиненко, члена правління ГО «ВФП».
Звіт голови за 2014–2020 рр.
Олег Клімов, представляючи звіт як голова правління ГО «ВФП», зазначив, що попередньо всім учасникам зборів було надіслано цей документ, який складався з двох частин. Одна з них стосувалася роботи ГО «ВФП» в цілому за 2014–2020 рр. та друга частина — промоційної роботи.
Так, спікер відмітив, що ГО «ВФП» є добровільною самоврядною громадською організацією, створеною на основі єдності інтересів для спільної реалізації прав і свобод фахівців системи охорони здоров’я членами, зайнятими науково-дослідницькою і практичною роботою в фармацевтичному секторі галузі охорони здоров’я та суміжних дисциплінах, з метою об’єднання зусиль фармацевтичних працівників у науці, виробництві, дистрибуції та роздрібній реалізації лікарських засобів, науковців, представників засобів масової інформації та установ охорони здоров’я України. При створенні основними завданнями були:
- розробка та ведення Єдиного реєстру фармацевтичних працівників України (ЄРФПУ),
- участь у роботі ліцензійних комісій з видачі ліцензій на роздрібну та оптову реалізацію лікарських засобів та виготовлення ліків в аптечних умовах,
- участь у роботі атестаційних комісій фармацевтичних працівників та розробці навчальних програм освітніх фармацевтичних закладів усіх форм акредитації,
- захист інтересів громадян від надання неякісних фармацевтичних послуг шляхом запровадження заходів, передбачених чинним законодавством, та ін.
Членство в ГО «ВФП» є виключно індивідуальним. Так, членом ГО «ВФП» може стати лише громадянин України, який досяг 18-річного віку, що працює або навчається в фармацевтичному секторі незалежно від форми власності та має фармацевтичну освіту.
Основною метою ГО «ВФП» О. Клімов зазначив запровадження в Україні рівнозначних відносин між державою, власником фармацевтичного бізнесу та фармацевтичним працівником і здійснення професійного впливу на покращення системи надання медикаментозної допомоги населенню.
Реалізувати це завдання в сучасних умовах, на думку О. Клімова, виключно за рахунок адміністративних ресурсів досить важко, а часом і неможливо. Існуючі форми взаємовідносин вищеназваних суб’єктів призводять до породження корупційних процесів, нівелюють роль фармацевтичного працівника як фахівця системи охорони здоров’я, перетворюють аптечні заклади в торгові точки.
При цьому самолікування в Україні набуває загрозливого характеру, спостерігається повне нехтування морально-етичних норм ведення фармацевтичної справи, адже переважна більшість представників фармацевтичного бізнесу їх ігнорує, і пацієнт ототожнюється виключно як носій фінансових ресурсів для аптечних закладів.
ГО «ВФП» протягом 2015–2020 рр. проводила та продовжує проводити широку інформативно-роз’яснювальну роботу серед фармацевтичної спільноти України.
Так, за цей період проведено низку зустрічей у форматі науково-практичних конференцій, семінарів за участю представників регіональних органів влади, територіальних органів Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, освіти, власників аптечних закладів різних форм власності та студентської молоді. Зокрема, в Києві, Дніпропетровській, Чернігівській, Полтавській, Київській, Рівненській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Запорізькій, Херсонській, Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській, Сумській, Харківській, Черкаській, Донецькій, Вінницькій, Хмельницькій та Волинській областях.
Основним завданням цих заходів було донесення до їх учасників необхідності запровадження в Україні інституту професійного фармацевтичного самоврядування, залучення професійних громадських організацій до розробки навчальних програм з підготовки фармацевтичних фахівців, запровадження світового принципу фармацевтів «навчання протягом усього життя». Червоною стрічкою даних зустрічей було визначення ролі фармацевтичного працівника як члена команди охорони здоров’я та його відповідальності перед пацієнтом за надання неякісних фармацевтичних послуг.
За словами голови Правління, переконувати фармацевтичне суспільство України в необхідності запровадження світових стандартів, починаючи з якості надання освітніх послуг, шляхом запровадження норми допуску до професії, якості надання післядипломної освіти, виконання вимог чинного законодавства в частині відпуску лікарських засобів в аптечних закладах, створення дієвого механізму доступу широких верств населення до медикаментозної допомоги шляхом запровадження фармацевтичної послуги без використання міжнародного досвіду розвинених країн практично неможливо.
Тому з метою отримання методологічної та професійної допомоги 23 вересня 2015 р. ГО «ВФП» та Аптечною палатою Польщі (Polish Pharmaceutical Chamber — NIA) було підписано Меморандум про співпрацю в присутності Секретаря Посольства України в Польщі.
З метою розширення доступу населення України до вакцин та послуг з імунізації та залучення для цього фармацевтичних працівників,18 грудня 2019 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння між Американською асоціацією фармацевтів (American Pharmacists Association — AphA) та ГО «ВФП».
2015 р. став історичним для фармацевтичних працівників України — вперше за часи створення Міжнародної фармацевтичної федерації (International Pharmaceutical Federation — FIP), а саме з 1912 р., на 75-му Світовому конгресі фармацевтів та фармацевтичних наук, що проходив у Дюссельдорфі, Німеччина, 28 жовтня 2015 р. ГО «ВФП» було прийнято до лав FIP у статусі організаційного члена.
Крім того, ГО «ВФП» спільно з ТОВ «МОРІОН» було створено відповідно до сучасної світової практики ЄРФПУ. ЄРФПУ — це живий та прозорий механізм підтвердження професії, який має на меті запровадження без відриву від робочого місця постійного доступу до отримання післядипломної освіти, проходження незалежного тестування, отримання відповідних балів, допомоги в пошуку нових робочих місць, онлайн-супроводу захисту фармацевтичного працівника. Роботодавець, у свою чергу, матиме змогу знайти необхідного професійно підготовленого фахівця. Представники фармацевтичних компаній зможуть через персональний кабінет фахівця без виїзду з офісу надати йому професійну інформацію про застосування лікарського засобу тощо. При цьому зареєструватися в ЄРФПУ без наявної фармацевтичної освіти — неможливо.
ГО «ВФП» стала співрозробником Закону України «Про фармацевтичне самоврядування», після опрацювання низки зауважень він готовий до повторного подання. Прийняття такого закону стане каталізатором низки змін у нормативній базі, що регламентує фармацевтичну діяльність.
Незважаючи на шалений супротив деяких громадських організацій, в Україні наразі очікується прийняття доленосного для фармацевтичних працівників та й суспільства в цілому закону — «Про самоврядування медичних професій». З його прийняттям з’явиться надія на запровадження вимог Належної аптечної практики (Good Pharmaceutical Practice — GPP), що стане показником для суспільства про статус аптеки як закладу охорони здоров’я та про перелік фармацевтичних послуг, які надаються, про професійну підготовку фармацевтичних фахівців, які працюють.
Як відмітив О. Клімов, представники ГО «ВФП» активно беруть участь у роботі різних робочих груп:
- Верховна Рада України — робоча група з питань законодавчого забезпечення розвитку фармації, виробництва та обігу виробів медичного призначення;
- Міністерство охорони здоров’я України — робоча група з дерегуляції фармацевтичного ринку, референтного ціноутворення, з розробки Національної політики з лікарських засобів, міжвідомчої робочої групи з питань законодавчого забезпечення у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу та розробці національних стандартів Належної аптечної практики;
- Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками в регіонах — члени Вищої атестаційної кваліфікаційної комісії при МОЗ України та атестаційних кваліфікаційних комісій з атестації провізорів та фармацевтів у м. Київ, Київській, Черкаській, Чернігівській, Полтавській, Чернівецькій, Львівській, Волинській областях.
Голова правління ГО «ВФП» є членом Громадської ради при Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (2017–2018 рр., 2020 р., заступник голови правління ГО «ВФП» Г.А. Бігдан — у 2019 р.)
ГО «ВФП» виступила співорганізатором VIII Національного з’їзду фармацевтичних працівників України (Харків) у вересні поточного року та представлена делегатами з’їзду.
Голова Правління ГО «ВФП» О.І. Клімов — член Ради FIP (2015–2020 рр.), а члени ГО «ВФП» стали делегатами 75–79-го Світового конгресу фармацевтів та фармацевтичних наук (FIP), що проходили в Дюссельдорфі (Німеччина), Буенос-Айресі (Аргентина), Сеулі (Південна Корея), Глазго (Шотландія) та Абу-Дабі (ОАЕ). О. Клімов у 2019 р. також брав участь в якості спікера в Регіональній конференції Європейського регіону FIP в Анкарі (Туреччина).
Також у травні 2019 р. члени ГО «ВФП» взяли участь у 72-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я (72th World Health Assembly).
Вперше за історію конгресів FIP (з 1912 р.) ГО «ВФП» організувала та провела фармацевтичну виставку під національним брендом «Україна фармацевтична», яку відвідали делегати більше ніж 136 країн світу в рамках 77-го Світового конгресу фармацевтів та фармацевтичних наук (вересень, 2017 р., Сеул, Південна Корея).
Голова правління ГО «ВФП» за запрошенням Міністерства іноземних справ та Міністерства охорони здоров’я та соціальної політики Республіки Корея взяв участь в роботі «K-Pharma Academy 2018» в листопаді 2018 р.
У вересні 2017 р. за ініціативою ГО «ВФП» та методологічної підтримки FIP підготовлено проєкт наказу МОЗ «Про створення робочої групи щодо розробки національних стандартів Належної аптечної практики та критеріїв акредитації аптечних закладів на волонтерських засадах».
ГО «ВФП» — організаційний партнер Міжнародного фармацевтичного форуму «АПТЕКИ СВІТУ», починаючи з 2015 р. За ініціативою ГО «ВФП» до участі в форумах «АПТЕКИ СВІТУ» було залучено спікерів — членів FIP з Фінляндії, США, Іспанії, Польщі та Румунії.
У грудні 2019 р. ГО «ВФП» спільно з Бюро ВООЗ в Україні взяла участь у проєкті «Моніторинг доступності лікарських засобів» в 11 регіонах України.
2020 р. — рік початку COVID-пандемії — вніс свої корективи в реалізацію планів та задач. Незважаючи на новий формат відносин як між членами ГО «ВФП», так і з зарубіжними партнерами, ГО «ВФП» реалізовано низку активностей, а саме:
- перекладено та доведено до фармацевтичної спільноти України заклик FIP щодо підтримки фармацевтичних працівників в умовах боротьби з пандемією коронавірусу «Світовий досвід фармацевтів у боротьбі з COVID»;
- участь голови правління ГО «ВФП» в складі робочої групи в розробці Стандарту фармацевтичної допомоги «Коронавірусна хвороба COVID-19», який затверджено наказом МОЗ України від 24.04.2020 р. № 961;
- активна участь голови правління ГО «ВФП» у складі робочої групи при Верховній Раді України у Комітеті з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування у розробці законопроєкту «Про самоврядування медичних професій», завдяки особистій наполегливості якого професію фармацевтичних працівників було включено до переліку медичних професій, на яких поширюється дія закону;
- розроблено на основі рекомендацій FIP та затверджено МОЗ України ПОСТЕР щодо протидії поширенню вірусу CОVID-19: «Коронавірусна хвороба COVID-19. Що можуть фармацевти?»;
- участь голови правління ГО «ВФП» в роботі Науково-методичної ради МОН України в розробці змін до Методичних рекомендацій щодо розроблення стандартів вищої освіти (наказ МОН України від 30.04.2021 р. № 584);
- участь в роботі НПДК (Івано-Франківськ, 19–20 травня 2020 р.) «Сучасні напрямки удосконалення фармацевтичного забезпечення населення від розробки до використання лікарських засобів природного і синтетичного походження», «Настанова фактологічних відомостей, критеріїв діагностування та заходів протидії COVID-19»;
- включення голови правління ГО «ВФП» згідно з наказом МОЗ України від 22.05.2020 р. № 1240 до складу Центральної атестаційної комісії при МОЗ України з атестації провізорів;
- участь у проведенні дослідження «Про роль фармацевтів у сфері забруднення повітря та респіраторного здоров’я» за ініціативою FIP членів ГО «ВФП»;
- переклад українською мовою та розміщення на сайті ГО «ВФП» Звіту президента Секції громадських аптек FIP др. Ларса про роботу фармацевтів в умовах боротьби з пандемією COVID-19;
- активна участь голови правління спільно з членами ГО «ВФП» в заходах щодо удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів;
- отримання від FIP на запит голови Правління ГО «ВФП» методологічної допомоги щодо світової аптечної інтернет-політики. Матеріали було перекладено та розміщено на сайті ГО «ВФП» й доведено до відповідних департаментів МОЗ, Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками та фармацевтичної спільноти України;
- участь спільно з активом ГО «ВФП» в розробці проєкту наказу МОЗ щодо внесення змін в наказ № 360;
- згідно з наказом МОЗ України від 03.08.2020 р. № 1780 включення голови Правління ГО «ВФП» до складу Робочих груп із впровадження е-рецепта та 2D-кодування лікарських засобів;
- за клопотання голови Правління ГО «ВФП» члена ГО «ВФП» Катерину Мацькевич включено до складу FIP Young Pharmacists’ Group;
- участь голови правління ГО «ВФП» 12–13 вересня у FIP Virtual Council Meeting;
- включення голови Правління ГО «ВФП» на конкурсних засадах до складу Громадської ради при Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та ін.
Звертаючись до структури організації, О. Клімов відмітив, що ГО «ВФП» — це розгалужена мережа філій у переважній більшості регіонів України. Члени ГО «ВФП» працюють на благо здоров’я українського народу в усіх куточках нашої країни, є представниками фармацевтичних закладів різної форми власності й беруть активну участь в усіх соціальних програмах як державного, так і регіонального рівня.
У дискусії щодо звіту Алла Немченко зазначила, що важливим питанням є створення єдиної інформаційної бази обліку фармацевтичних працівників. Оскільки воно є надважливим, необхідно долучити до його вирішення не тільки всю професійну спільноту, а й державні профільні органи.
Алла Котвіцька, ректор Національного фармацевтичного університету (НФаУ), зазначила, що після обрання нового складу ГО «ВФП» необхідно провести збори членів правління, на яких обговорити реальний план роботи, позиції організації, зміни до статуту та багато іншого. НФаУ готовий виступити майданчиком для такого заходу з дотриманням усіх карантинних заходів.
Після дискусії роботу Голови правління О.І. Клімова було визнано одноголосно задовільною.
Промоційна активність ГО «ВФП»
Ірина Бондарчук як керівник відділу PR-зв’язків та редактор «Щотижневика АПТЕКА» зазначила, що загалом впродовж 2016–2021 рр. велася активна робота щодо висвітлення діяльності та позицій ГО «ВФП» у засобах масової інформації. Загалом таких публікацій та ефірів було більше ніж 200.
Також члени ГО «ВФП» за цей період взяли участь у ряді телевізійних ефірів на різну тематику, а також викликали увагу й міжнародних ЗМІ.
Особливої уваги заслуговує діяльність ГО «ВФП» на міжнародній арені. Так, ГО «ВФП» підписала два меморандуми про співпрацю:
- з Національною аптечною палатою (Naczelna Izba Aptekarska), Польща;
- з Американською асоціацією фармацевтів (American Pharmacists Association — APhA).
Структура ГО «ВФП» та вибори керівних осіб
За результатами Загальних зборів одноголосно головою Правління ГО «ВФП» на період 2021–2027 рр. було обрано О. Клімова, на посаду першого заступника голови Правління — Олександра Новікова, заступника голови Правління з фармацевтичних практик — Михайла Півнюка та заступника голови Правління з організаційних питань — Сергія Хільченка.
Керівниками відповідних департаментів обрано:
- освіти та науки — Л. Галій,
- юридичного департаменту — Ігор Назаренко,
- законодавчої ініціативи — Олег Півоваров,
- міжнародних зв’язків — Олег Дявіняк,
- PR-зв’язків — І. Бондарчук.
Членами Правління обрано:
від Кіровоградської обласної філії ГО «ВФП» — Сергій Хільченко;
від Львівської обласної філії ГО «ВФП» — Богдан Громовик;
від Чернігівської обласної філії ГО «ВФП» — Лариса Мартиненко;
від Закарпатської обласної філії ГО «ВФП» — Олег Девіняк;
від Чернівецької обласної філії ГО «ВФП» — Гельфан Акжигітов;
від Волинської обласної філії ГО «ВФП» — Михайло Півнюк;
від Вінницької обласної філії ГО «ВФП» — Олена Кривов’яз;
від Київської міської філії ГО «ВФП» — Олег Півоваров;
від Тернопільської обласної філії ГО «ВФП» — Наталія Марків;
від Одеської обласної філії ГО «ВФП» — Володимир Анісімов;
від Полтавської обласної філії ГО «ВФП» — Володимир Чопенко;
від Рівненської обласної філії ГО «ВФП» — Ольга Садовник;
від Харківської обласної філії ГО «ВФП» — Алла Котвіцька;
від Загальних зборів ГО «ВФП» — Ірина Бондарчук;
від Загальних зборів ГО «ВФП» — Олександр Новіков;
від Загальних зборів ГО «ВФП» — Олег Клімов.
Створення Наглядової ради
Обговорюючи дане питання, О. Клімов довів до відома учасників, що відповідно до п. 5.13 Статуту ГО «ВФП» необхідно створити Наглядову раду у складі трьох осіб. Наглядова рада обирається Загальними зборами строком на 2 роки. Членами Наглядової ради не можуть бути члени інших керівних органів і працівники ГО «ВФП».
За результатами голосування членами Наглядової ради ГО «ВФП» обрано:
Людмилу Марчук, аптека № 102, ДВТП «Волиньфармпостач»;
Юлію Гришай, міжлікарняна аптека № 206, м. Чернігів;
Аллу Немченко, Національний фармацевтичний університет, Харків.
Стратегія діяльності на майбутнє
О. Клімов запропонував затверджувати стратегію діяльності організації з розрахунку на один рік наперед та презентував стратегічну програму дій ГО «ВФП» на період 2021–2022 рр. Зокрема, голова Правління відзначив розвиток та удосконалення співпраці ГО «ВФП» з FIP, Аптечною палатою Польщі (NIA), Американською асоціацією фармацевтів (APhA).
Також О. Клімов висловив необхідність підготовки пропозицій для подання до державних органів України щодо:
- внесення змін до Податкового кодексу України в частині зміни ставки ПДВ на 7% на ліки аптечного виготовлення;
- прийняття Закону України «Про самоврядування медичних професій»;
- створення Робочої групи з розробки законопроєкту «Про фармацевтичну діяльність»;
- відновлення робіт з розробки національних стандартів Належної аптечної практики (GPP);
- підготовки проєкту змін до наказу МОЗ України від 28.09.2012 р. № 751 «Про створення впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров’я України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2012 р., Порядку розробки, апробації, застосування та безперервного удосконалення стандартів у сфері охорони здоров’я, що визначає зокрема й розробку стандартів Належної аптечної практики і фармацевтичних протоколів (провізора (фармацевта);
- розробки сучасних стандартів добровільної акредитації фармацевтичних працівників та створення стимулюючих мотиваційних чинників для фармацевтичних працівників;
- додаткової оплати роботодавцями наявності кваліфікаційного ступеня фармацевтичних працівників, що працюють в аптечних закладах різних форм власності;
- внесення в Перелік вимог для передачі в оренду майна закладів охорони здоров’я для ведення роздрібної торгівлі лікарськими засобами — наявність у штатному розписі структурного аптечного підрозділу — клінічного провізора, головна місія якого — робота з медичним персоналом;
- розробки проєкту постанови КМУ щодо оплати фармацевтичної послуги фармацевтичним працівникам, які відпускають ліки за електронним рецептом;
- боротьби з тотальною монополізацією роздрібного фармацевтичного ринку.
Представлений Стратегічний план було прийнято одноголосно за основу та запропоновано кожній з філій на регіональному рівні прописати стратегічні плани, на основі яких потім буде скориговано/доповнено загальний Стратегічний план.