Валентин Петрович ЧернихВалентин Петрович Черних — ректор Національного фармацевтичного університету, академік Національної академії наук України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор фармацевтичних наук, доктор хімічних наук, професор, «Заслужений винахідник УРСР», «Заслужений діяч науки і техніки УРСР», Почесний громадянин м. Харкова.

В.П. Черних народився 5 січня 1940 р. в с. Речиця Лівенського району Орловської області. В 1957 р. закінчив середню школу м. Лівни та вступив на фармацевтичне відділення Харківського медичного училища № 1. Через два роки, отримавши диплом з відзнакою, вступив до Харківського фармацевтичного інституту. 1960-1964 рр. – навчання в ХФІ. У 1960-1961 рр. працює дежурантом аптеки №5, в 1961-1964 рр. – дежурантом-рецептаром аптеки №47 Харківського обласного аптекоуправління. В 1964 р. В.П. Черних вступив до аспірантури кафедри фармацевтичної хімії. Протягом 1964-1965 рр. відбував строкову службу в збройних силах. У 1967 р. захистив кандидатську дисертацію та почав працювати асистентом на кафедрі органічної хімії. У 1971-1979 рр. – доцент, 1971-1974 рр. – старший науковий співробітник кафедри органічної хімії. В 1971 р. призначений деканом. 1976-1980 працює проректором з навчальної роботи. В 1977 р. присуджено науковий ступінь доктора фармацевтичних наук. 1979-1985 рр. – професор, з 1985 р. – завідувач кафедри органічної хімії. У 1990 р. захистив докторську дисертацію, присуджено науковий ступінь доктора хімічних наук. У 1997 р. обраний член-кореспондентом НАН України, в 2015 р. – академіком НАН України. З 1980 р. – ректор НФаУ.

В.П. Черних — ініціатор та один із авторів розробки Концепції розвитку фармацевтичної галузі та освіти України, розширення спектру спеціальностей для фармацевтичної галузі, основоположник новітнього напряму в фармації: фармацевтичної опіки хворих, системи контролю якості ліків, у тому числі впровадження біоеквівалентності на засадах належної клінічної практики відповідно до світових вимог. В.П. Черних брав участь у розробці Концепції Державної цільової програми «Розвиток імпортозамінних виробництв в України та заміщення імпортованих лікарських засобів вітчизняними, у тому числі біотехнологічними препаратами та вакцинами» на 2012-2022 рр.

В.П. Черних — видатний вчений в галузі органічної хімії, праці якого широко відомі науковій спільноті України і зарубіжжя, є автором 1260 наукових праць, серед яких підручник «Органічна хімія» в 3-х томах, удостоєний Державної премії України в галузі науки і техніки в 2000 р. Заснований новий науковий напрям — синтез біологічно активних речовин — похідних дикарбонових кислот, створення на їх основі різних гетероциклічних структур і дослідження шляхів циклізації поліфункціональних реагентів в ансамблі гетероциклів. Новизну і пріоритетність наукових досліджень підтверджують 126 патентів України та Росії, 341 авторське свідоцтво. Більше 40 років віддано підготовці докторів і кандидатів наук для вищої школи і практичної фармації, започатковано вітчизняну школу хіміків-синтетиків, у рамках якої вченим підготовлено 14 докторів і 42 кандидата наук, а також (особисто та з учнями) створено 16 лікарських препаратів. Сьогодні під керівництвом В.П. Черних виконується 4 докторських і 1 кандидатська дисертації.

В.П. Черних — відомий державний і громадський діяч. Протягом 30 років працював в експертних радах ВАК СРСР та України. Обирався депутатом Київської районної ради народних депутатів м. Харкова (1986 р.) і міської ради народних депутатів (1985–1987 рр.). У 1999 р. Міжнародний біографічний центр та Американський біографічний інститут визнали В.П. Черних одним із 500 найбільш впливових і видатних вчених світу.

На даний час В.П. Черних — член Хімічного відділення НАН України, член секції хімії і хімічної технології Комітету з Державних премій в галузі науки і техніки, експерт Державного експертного центру МОЗ України, голова експертної Проблемної комісії «Фармація» МОЗ та НАМН України, член експертної Проблемної комісії «Клінічна фармакологія і клінічна фармація» МОЗ та НАМН України, член Вченої медичної ради МОЗУ, голова науково-методичної комісії з фармації МОНУ, експерт редакційної колегії Державної Фармакопеї України, член науково-координаційної ради ХОДА, голова спеціалізованої Вченої ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій НФаУ, президент Фармацевтичної асоціації Харківщини, має індивідуальне членство у Міжнародній Асоціації фармацевтів (FIP). Здійснює активну міжнародну та просвітницьку діяльність. Ініціатор видання 7 наукових журналів Вищої атестаційної комісії (ВАК) України. Є головою редакційної ради журналу «Современная фармация»; член редколегій науково-практичних та наукових журналів: «Фармацевтичний журнал», «Медична освіта», «Сучасна гастроентерологія та гепатологія», «Вісник фармації», «Клінічна фармація», «Журнал органічної та фармацевтичної хімії», «Управління, економіка та забезпечення якості в фармації», «Український біофармацевтичний журнал», «Фармацевтичний часопис», «Український медичний альманах», «Український терапевтичний журнал», «Раціональна фармакотерапія», «Рецепт», «E and M smart education» (Болгарія).

Плідна праця та видатні заслуги відомого вченого, педагога, організатора, державного і громадського діяча були неодноразово відзначені державою: нагороджений орденами «Знак Пошани», «Трудового Червоного Прапора», орденами України «За заслуги» І, ІІ, ІІІ ступенів, князя Ярослава Мудрого ІV і V ступенів, Почесною грамотою Верховної Ради України, почесними грамотами та відзнаками МОЗ та МОН України, «Відмінник охорони здоров’я», «Відмінник освіти України», «Винахідник СРСР», «Петро Могила», відзнакою Харківської облдержадміністрації «Слобожанська слава». У 2011 р. харківська громадськість обрала В.П. Черних Почесним громадянином м. Харкова. За наукові досягнення Президія академії наук України в 2013 р. нагородила В.П. Черних почесним знаком Національної академії наук України.