Шановні фармацевтичні працівники, керівники та власники аптечних закладів України!

Доводимо до Вашого відому інформацію про напрацьовану та затверджену на Засіданні Ради МФФ, що проходила в рамках 77-го Світового Конгресу фармацевтів та фармацевтичних наук в Сеулі (Південна Корея) МФФ (FIP), щодо «Політики при надзвичайних ситуаціях».

Роль фармацевта у ліквідації наслідків стихійних лих

Введення

Лиха – природні або штучні, війни або цивільні заворушень і пандемії, мають руйнівний вплив на життя мільйонів людей щороку. Розрухи, крах політичних структур, тероризм, конфлікти, зміни клімату, і масові переміщення населення є техногенними катастрофами, які також збільшують свій вплив.

Всі катастрофічні події призводять до смертей, травм і пов’язаних з ними поганого стану здоров’я, як фізичного, так і психічного, будь то прямо або непрямо. Як члени команди фахівців охорони здоров’я, фармацевти мають два істотних обов’язки, пов’язаних з лихами. По-перше, підготуватися до можливої катастрофи. По-друге, під час надзвичайного стану, реагувати відповідно до їх досвіду, щоб допомогти населенню отримати краще медичне обслуговування можливе в цій ситуації.

Тип надзвичайних ситуацій

Тяжкість надзвичайних ситуацій вимірюється втраченими життями, економічним збитком і його впливом на здатність населення до відновлення.

 • Стихійні лиха: Будь-яке катастрофічне, швидке або повільне фізичне явище, яке трапляється у природі і може бути геофізичним, гідрологічним, кліматологічним або біологічним за природою.

 

 • Техногенні катастрофи: Катастрофічні події викликані головним чином одним або більше ідентифікованими, навмисними або недбалими діями людини, які відбуваються в межах або поблизу населених пунктів. Приклади включають в себе промислові, ядерні і транспортні аварії, голод, конфлікти, переселених осіб, вибухи і теракти, збій харчування і брак ресурсів.

 

 • Епідемії хвороб: Будь-яке виникнення захворювання у людей або тварин, які впливають на людську популяцію, прямо або побічно.

Наслідки стихійного лиха

Лиха викликають підвищений попит на підтримку здоров’я і створюють проблеми у наданні соціальної та медичної допомоги. Зрив аптечних поставок і послуг різняться за природою і є наслідком або збільшення попиту, або результатом самої катастрофи. Ступінь ефекту визначається типом і тяжкістю стихійних лих і ролі фармацевтичних послуг.

Важливо, щоб робочі місця всіх фармацевтів мали оцінку ризиків і план управління таким чином, щоб у разі аварії вплив на якість аптечних послуг, що надаються мінімізувався і був оптимізованим під час  такої кризової ситуації.

Як медичні працівники, фармацевти мають етичний обов’язок відмінний від пересічного громадянина. Тому фармацевти повинні прийняти на себе відповідальність за надання допомоги іншим у надзвичайних ситуаціях. Характер наданої допомоги визначається потребою постраждалого населення, державницького спрямування та сфери індивідуальної фармацевтичної практики, компетентності та досвіду і їх ролі в системі охорони здоров’я.

Документ «Дії при стихійних лихах: Керівництво для аптек» дає вказівки про те, що фармацевти повинні враховувати при оцінці потенційного впливу стихійних лих на послуги, які вони надають. Він також надає інформацію для сприяння в управлінні наслідками катастрофи.

НА ЦЬОМУ ТЛІ, FIP РЕКОМЕНДУЄ:

Всі організаціям, які співпрацюють з фармацевтам, забезпечуючи аптечні послуги і усім фармацевтам:

 • Виявляти потенційні катастрофи, які впливають на їх аптечну практику і суспільство, яке вони обслуговують;
 • Підготовка до можливості стихійного лиха, що відбувається;
 • Наявність планів на робочому місці, щоб дати їм можливість обмежити вплив стихійних лих і реагувати відповідним чином в разі стихійного лиха;
 • Пам’ятати про національні плани і власні розроблені відповідні плани фармацевтів, які сприятимуть більш якісній системі охорони здоров’я;
 • Управляти наданням послуг під час і після стихійного лиха;
 • Контролювати вплив катастрофи на послуги і коригувати плани реагування відповідно.

Керівні вказівки для різних видів аптечних організацій містяться в документі «Дії при стихійних лихах: Керівництво для аптек». Конкретні загальні обов’язки включають в себе:

 • Уряд: Забезпечення законодавством належного рівня медичної допомоги в разі стихійних лих, з врахуванням потенційної ролі, яку можуть грати фармацевти під час такого лиха;
 • Мережа фармацевтичних постачальників (фармацевтична промисловість, дистриб’юторні компанії, громадські аптеки, та, за необхідності, інші місцеві дистриб’юторські мережі лікарських засобів): повинні мати сплановані дії і ресурси для належної підтримки поставки ліків та реагувати на зриви поставок.
 • Асоціації фармацевтів:
 • Пропагандувати розробку національних і субнаціональних планів при надзвичайних ситуаціях, які визначають і підтримують роль фармацевтів;
 • Сприяти серед фармацевтів необхідності планування дій при надзвичайних ситуаціях;
 • Розробляти ініціативи по створенню потенціалу постійного розширення знань і потенціалу фармацевтів для запобігання надзвичайних ситуацій і, в разі необхідності, реагувати на різні види надзвичайних ситуацій;
 • Аптечні організації/ підприємства: Профілактика, планування і підготовка до надзвичайної ситуації та адекватне реагування у надзвичайних ситуаціях;
 • Фармацевти: визнавати необхідність і обов’язок нести індивідуальну відповідальність за підготовку до надзвичайної ситуації та відповідні дії у боротьбі з надзвичайною ситуацією, коли вона виникає.

 

Дата прийняття: погоджено Радою FIP 2017

Запропоновано: Рада фармацевтичної практики/ Відділ Військової фармації і Фармації при надзвичайних ситуаціях

Це положення замінює наступні попередні звітності FIP: Міжнародна фармацевтична федерація. Створення FIP професійних стандартів ролі фармацевта при управління кризових ситуацій: в тому числі техногенного характеру та природних катастроф і пандемій. Гаага: FIP, 2006.

Це положення може бути цитоване: Міжнародна фармацевтична федерація. Роль фармацевта у ліквідації наслідків стихійних лих. Гаага: FIP, 2017. Доступно за адресою: www.fip.org/statements

 Це положення посилається на наступні звітності і документи FIP: Міжнародна фармацевтична федерація. Реагування на стихійні лиха: Керівні вказівки для аптек. Гаага, Нідерланди: FIP, 2017. Доступно за адресою: http://www.fip.org/files/fip/publications/2016-07-Responding-to-disasters-Guideline.pdf