Рекомендації щодо дій фармацевтичних працівників в умовах недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених коронавірусом COVID-19, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)

 

І. Загальні положення

  1. У цих Рекомендаціях термін коронавірус COVID-19 вживається в такому значенні:

за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ) коронавірус COVID-19 – назва нового штаму захворювання родини коронавірусів, який вперше було виявлено в місті Ухань, провінція Хубей, Китайська Народна Республіка, спалах якого почався як пневмонія невідомого збудника в кінці грудня 2019 року.

 

  1. Інструкція щодо рекомендованих дій, які можуть порадити фармацевтичні працівники особам, які звернулися до аптечного закладу, наведені в додатку 1 до цих Рекомендацій (адаптовано з Коронавірусу 2019-nCoV: Аптечне втручання (Національна асоціація аптек (Португалія), 2020 р.).

Додаток 1-1

  1. З метою профілактики та боротьби з коронавірусом COVID-19 аптечним закладам рекомендовано гарантувати постачання лікарських засобів та медичних виробів, у тому числі тих, що використовуються для профілактики, діагностики та лікування захворювань, а також для забезпечення лікувальних закладів.

 

  1. Фармацевтичні працівники можуть проводити додаткове замовлення необхідних лікарських засобів для гарантування забезпечення соціальної потреби та потреб клінічної практики.

 

  1. У разі звернення до аптечного закладу особи з будь-якими ознаками респіраторного захворювання, фармацевтові/провізору доцільно рекомендувати такій особі звернутися до лікаря за консультацією та подальшим проведенням необхідних обстежень.

 

  1. Фармацевтичному працівнику, з метою недопущення занесення і поширення випадків захворювань, спричинених коронавірусом COVID-19, рекомендовано забезпечувати належну фармацевтичну опіку при відпуску безрецептурних лікарських препаратів та медичних виробів, які можуть бути рекомендовані до застосовування в разі будь-яких ознак респіраторного захворювання. До переліку таких лікарських засобів можуть бути включені жарознижуючі та анальгетики.

Фармацевтичний працівник може рекомендувати застосовувати засоби індивідуального захисту, такі як захисні маски (спосіб застосування наведено в додатку 2 до цих Рекомендацій), дезінфікуючі засоби для рук та поверхонь тощо (оскільки коронавірус COVID-19 вперше було виявлено в Китайській Народній Республіці, рекомендовані переліки складено Китайською фармацевтичною асоціацією. Повний перелік, аргументація та допоміжні посилання на кожен терапевтичний варіант відображено в оригінальному документі (англійською мовою), який розміщено на спеціальній вебсторінці Міжнародної фармацевтичної федерації (FIP) www.fip.org/coronavirus).

Додаток 2-1

Рекомендації щодо заходів не поширення мікробів при наявності симптомів наведені в додатку 3 до цих Рекомендацій.

 Додаток 3-1

ІІ. Додаткові заходи

 

  1. Коронавірус COVID-19 належить до родини коронавірусних інфекцій, попередній високий рівень спалахів яких стався в 2003 році (SARS-CoV, коронавірус тяжкого гострого респіраторного синдрому) та в 2012 році (MERS-CoV, коронавірусний синдром респіраторної інфекції Близького сходу). Отже, найчастіше коронавірус COVID-19 розповсюджується від людини до людини близьким контактом (близько 1,8 м), головним чином повітряно-крапельним шляхом, при кашлі та чханні інфікованої людини, подібно тому, як розповсюджується грип або інші респіраторні патогенні організми.

Ураховуючи способи можливого інфікування коронавірусом COVID-19 та попередні дослідження SARS-CoV і MERS-CoV, персоналу аптечного закладу рекомендується очищати та дезінфікувати робоче середовище та будь-які ділянки аптечних закладів, а також пов’язані з ними вироби та обладнання, які могли бути заражені вірусом, згідно з відповідними інструкціями і правилами з очищення та дезінфекції, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15 травня  2006 року № 275 «Про затвердження Інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 травня 2006 року за № 642/12516.

За результатами попередніх досліджень ВООЗ коронавірус COVID-19 чутливий до ультрафіолетового випромінювання й нагрівання (до +56O C протягом 30 хвилин).

 

  1. Оскільки фармацевтичні працівники можуть контактувати з особами або пацієнтами, які можуть бути інфіковані коронавірусом COVID-19, керівництву аптечних закладів також рекомендовано розглянути та, в разі необхідності, вжити такі заходи:

1) забезпечити вжиття заходів самозахисту фармацевтичними працівниками, розробити плани дій в надзвичайних ситуаціях та організувати особливі умови робочого процесу в разі наявності перших проявів симптомів респіраторних захворювань співробітників;

2) провести додаткове інформування персоналу щодо методів дезінфекції приміщень аптечних закладів та забезпечити належне прибирання з використанням дезінфікуючих засобів. Додаткова інструкція щодо миття рук наведена в додатку 4 до цих Рекомендацій (за рекомендацією ВООЗ);

Додаток 4-1

3) зосередити увагу на стані здоров’я працівників аптечних закладів. При виявленні ознак будь-якого інфекційного захворювання скеровувати до лікаря;

4) посилити управління медичними відходами;

5) відповідно до компетенції вживати додаткові можливі заходи для недопущення розповсюдження на території України випадків респіраторних захворювань, які можуть бути спричинені коронавірусом COVID-19.

 

 

Генеральний директор

Фармацевтичного директорату                                             О. КОМАРІДА